- Hardened & Tempered
- Chrome Vanadium Steel
-13%
Previous product
DN-POZI DRIVE SC DR - 4X200MM (NS) BE-CU
₹5,420.00 Original price was: ₹5,420.00.₹4,742.50Current price is: ₹4,742.50.
Next product
DN-SHEARS TIN SCISSORS-300MM (NS) BE-CU
₹21,750.00 Original price was: ₹21,750.00.₹19,031.25Current price is: ₹19,031.25.
DN-SHEAR TIN SCISSORS – 300MM (NS)
₹13,500.00 Original price was: ₹13,500.00.₹11,812.50Current price is: ₹11,812.50.
- Hardened & Tempered
- Chrome Vanadium Steel
Category: Cutters
Description
Reviews (0)
Be the first to review “DN-SHEAR TIN SCISSORS – 300MM (NS)” Cancel reply
Related products
DN-BOLT CUTTER – 10/250MM (NS)
|
Type of Product |
Bolt Cutter |
|
Rust Proof |
Yes |
|
Material |
Aluminium Bromide |
|
Size |
250 mm |
|
Corrosion Resistance |
Yes |
|
Usage For |
Professional |
|
Country of Origin |
India |
|
Name of Manufacturer/Packer/Importer |
De Neers Tools Ltd |
DN-CABLE CUTTER – 42/1050MM
| Brand Name : | De Neers |
| Type of Product : | Cable Cutter |
| Country of Origin : | India |
| Material : | Alloy Steel |
| Cutting Capacity : | 600mm square Cable |
| Length : | 1050 mm |
DN-WIRE STRIPPER &CUTTER ERGOMATIC-EWS06
- Hardened & Tempered
- Chrome Vanadium Steel
DN-CABLE CUTTER – 6/150MM
| Brand Name : | De Neers |
| Type of Product : | Cable Cutter |
| Country of Origin : | India |
| Material : | Alloy Steel |
| Cutting Capacity : | 6mm Dia |
| Length : | 150 mm |
DN-BOLT CUTTER – 18/450MM (NS) BE-CU
| Brand Name : | De Neers |
| Type of Product : | Bolt Cutter |
| Rust Proof : | Yes |
| Material : | Beryllium Copper |
| Size : | 450 mm |
| Corrosion Resistance : | Yes |
DN-CABLE CUTTER – 36/900MM
| Brand Name : | De Neers |
| Type of Product : | Cable Cutter |
| Country of Origin : | India |
| Material : | Alloy Steel |
| Cutting Capacity : | 430mm square Cable |
| Length : | 900 mm |
DN-WIRE ROPE CUTTER – 14/350
| Type of Product | Wire Rope Cutter |
| Country of Origin | India |
| Material | Chrome Vanadium Steel |
| Cutting Capacity | 25 HRC |
| Length | 350 mm |
| Size | 14 inch |
| Usage For | Home & Professional |
| Rust Proof | Yes |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Name of Manufacturer/Packer/Importer | De Neers Tools Ltd |
| Size (cm) | 35.56 cm |
DN-CABLE CUTTER – 38/950MM
| Brand Name : | De Neers |
| Type of Product : | Cable Cutter |
| Country of Origin : | India |
| Material : | Alloy Steel |
| Cutting Capacity : | 500mm square Cable |
| Length : | 950 mm |

Reviews
There are no reviews yet.