- Hardened & Tempered
- Chrome Vanadium Steel
-13%
Previous product
DN-SHEAR TIN SCISSORS - 300MM (NS)
₹13,500.00 Original price was: ₹13,500.00.₹11,812.50Current price is: ₹11,812.50.
Next product
DN-SHOVEL 940MM SQUARE (NS)
₹24,500.00 Original price was: ₹24,500.00.₹21,437.50Current price is: ₹21,437.50.
DN-SHEARS TIN SCISSORS-300MM (NS) BE-CU
₹21,750.00 Original price was: ₹21,750.00.₹19,031.25Current price is: ₹19,031.25.
- Hardened & Tempered
- Chrome Vanadium Steel
Category: Cutters
Description
Reviews (0)
Be the first to review “DN-SHEARS TIN SCISSORS-300MM (NS) BE-CU” Cancel reply
Related products
DN-CABLE CUTTER – 28/700MM
| Brand Name : | De Neers |
| Type of Product : | Cable Cutter |
| Country of Origin : | India |
| Material : | Alloy Steel |
| Cutting Capacity : | 250mm square Cable |
| Length : | 700 mm |
DN-WIRE STRIPPER & CUTTER – 150/5
- Hardened & Tempered
- Chrome Vanadium Steel
DN-CABLE CUTTER – 42/1050MM
| Brand Name : | De Neers |
| Type of Product : | Cable Cutter |
| Country of Origin : | India |
| Material : | Alloy Steel |
| Cutting Capacity : | 600mm square Cable |
| Length : | 1050 mm |
DN-CABLE CUTTER – 38/950MM
| Brand Name : | De Neers |
| Type of Product : | Cable Cutter |
| Country of Origin : | India |
| Material : | Alloy Steel |
| Cutting Capacity : | 500mm square Cable |
| Length : | 950 mm |
DN-BOLT CUTTER – 24/600MM (NS) BE-CU
| Brand Name : | De Neers |
| Type of Product : | Bolt Cutter |
| Rust Proof : | Yes |
| Material : | Beryllium Copper |
| Size : | 600 mm |
| Corrosion Resistance : | Yes |
DN-WIRE STRIPPER &CUTTER ERGOMATIC-EWS06
- Hardened & Tempered
- Chrome Vanadium Steel
DN-WIRE ROPE CUTTER – 36/900
|
Type of Product |
Wire Rope Cutter |
|
Country of Origin |
India |
|
Material |
Chrome Vanadium Steel |
|
Cutting Capacity |
25 HRC |
|
Length |
900 mm |
|
Size |
36 inch |
|
Usage For |
Home & Professional |
|
Rust Proof |
Yes |
|
Corrosion Resistance |
Yes |
|
Name of Manufacturer/Packer/Importer |
De Neers Tools Ltd |
|
Size (cm) |
91.44 cm |
DN-TIN CUTTER – 12/300M
| Brand Name : | De Neers |
| Features : | with Spring |
| Type of Product : | Tin Cutter |
| Length : | 300 mm |
| Material : | Alloy Steel |
| Overall Length : | 12 Inch |

Reviews
There are no reviews yet.