- Hardened & Tempered
- Chrome Vanadium Steel
-15%
Previous product
DN-WIRE STRIPPER & CUTTER - 150/5
₹52.00 Original price was: ₹52.00.₹44.20Current price is: ₹44.20.
Next product
DN-IMPACT SOCKET - 30MM (1-1/2 DRIVE)
₹2,000.00 Original price was: ₹2,000.00.₹1,750.00Current price is: ₹1,750.00.
DN-WIRE STRIPPER &CUTTER ERGOMATIC-EWS06
₹340.00 Original price was: ₹340.00.₹289.00Current price is: ₹289.00.
- Hardened & Tempered
- Chrome Vanadium Steel
Category: Cutters
Description
Related products
DN-BOLT CUTTER – 10/250MM (NS) BE-CU
| Brand Name : | De Neers |
| Type of Product : | Bolt Cutter |
| Rust Proof : | Yes |
| Material : | Beryllium Copper |
| Size : | 250 mm |
| Corrosion Resistance : | Yes |
DN-WIRE STRIPPER & CUTTER – 150/5
- Hardened & Tempered
- Chrome Vanadium Steel
DN-CABLE CUTTER – 36/900MM
| Brand Name : | De Neers |
| Type of Product : | Cable Cutter |
| Country of Origin : | India |
| Material : | Alloy Steel |
| Cutting Capacity : | 430mm square Cable |
| Length : | 900 mm |
DN-WIRE ROPE CUTTER – 48/1200
|
Type of Product |
Wire Rope Cutter |
|
Country of Origin |
India |
|
Material |
Chrome Vanadium Steel |
|
Cutting Capacity |
25 HRC |
|
Length |
1200 mm |
|
Size |
48 inch |
|
Usage For |
Home & Professional |
|
Rust Proof |
Yes |
|
Corrosion Resistance |
Yes |
|
Name of Manufacturer/Packer/Importer |
De Neers Tools Ltd |
|
Size (cm) |
121.92 cm |
|
Size (mtr) |
1.22 m |
DN-CABLE CUTTER – 6/150MM
| Brand Name : | De Neers |
| Type of Product : | Cable Cutter |
| Country of Origin : | India |
| Material : | Alloy Steel |
| Cutting Capacity : | 6mm Dia |
| Length : | 150 mm |
DN-BOLT CUTTER – 14/350MM (NS)
| Brand Name : | De Neers |
| Type of Product : | Bolt Cutter |
| Material : | CrV and Alloy Steel Body |
| Overall Length : | 14 Inch |
| Size : | 350 mm |
| Application : | Best for Cutting Metal upto 25 HRC Hardness. |
DN-TIN CUTTER – 12/300M
| Brand Name : | De Neers |
| Features : | with Spring |
| Type of Product : | Tin Cutter |
| Length : | 300 mm |
| Material : | Alloy Steel |
| Overall Length : | 12 Inch |
DN-WIRE ROPE CUTTER – 36/900
|
Type of Product |
Wire Rope Cutter |
|
Country of Origin |
India |
|
Material |
Chrome Vanadium Steel |
|
Cutting Capacity |
25 HRC |
|
Length |
900 mm |
|
Size |
36 inch |
|
Usage For |
Home & Professional |
|
Rust Proof |
Yes |
|
Corrosion Resistance |
Yes |
|
Name of Manufacturer/Packer/Importer |
De Neers Tools Ltd |
|
Size (cm) |
91.44 cm |
