- Hardened & Tempered
- Chrome Vanadium Steel
-15%
Previous product
DN-WIRE ROPE CUTTER - 48/1200
₹7,000.00 Original price was: ₹7,000.00.₹6,125.00Current price is: ₹6,125.00.
Next product
DN-WIRE STRIPPER &CUTTER ERGOMATIC-EWS06
₹340.00 Original price was: ₹340.00.₹289.00Current price is: ₹289.00.
DN-WIRE STRIPPER & CUTTER – 150/5
₹52.00 Original price was: ₹52.00.₹44.20Current price is: ₹44.20.
- Hardened & Tempered
- Chrome Vanadium Steel
Category: Cutters
Description
Related products
DN-TIN CUTTER – 8/200M
| Brand Name : | De Neers |
| Features : | with Spring |
| Type of Product : | Tin Cutter |
| Length : | 200 mm |
| Material : | Alloy Steel |
| Overall Length : | 8 Inch |
DN-CABLE CUTTER – 38/950MM
| Brand Name : | De Neers |
| Type of Product : | Cable Cutter |
| Country of Origin : | India |
| Material : | Alloy Steel |
| Cutting Capacity : | 500mm square Cable |
| Length : | 950 mm |
DN-WIRE ROPE CUTTER – 14/350
| Type of Product | Wire Rope Cutter |
| Country of Origin | India |
| Material | Chrome Vanadium Steel |
| Cutting Capacity | 25 HRC |
| Length | 350 mm |
| Size | 14 inch |
| Usage For | Home & Professional |
| Rust Proof | Yes |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Name of Manufacturer/Packer/Importer | De Neers Tools Ltd |
| Size (cm) | 35.56 cm |
DN-BOLT CUTTER – 18/450MM (NS) BE-CU
| Brand Name : | De Neers |
| Type of Product : | Bolt Cutter |
| Rust Proof : | Yes |
| Material : | Beryllium Copper |
| Size : | 450 mm |
| Corrosion Resistance : | Yes |
DN-WIRE ROPE CUTTER – 24/600
|
Type of Product |
Wire Rope Cutter |
|
Country of Origin |
India |
|
Material |
Chrome Vanadium Steel |
|
Cutting Capacity |
25 HRC |
|
Length |
600 mm |
|
Size |
24 inch |
|
Usage For |
Home & Professional |
|
Rust Proof |
Yes |
|
Corrosion Resistance |
Yes |
|
Name of Manufacturer/Packer/Importer |
De Neers Tools Ltd |
|
Size (cm) |
60.96 cm |
DN-CABLE CUTTER – 36/900MM
| Brand Name : | De Neers |
| Type of Product : | Cable Cutter |
| Country of Origin : | India |
| Material : | Alloy Steel |
| Cutting Capacity : | 430mm square Cable |
| Length : | 900 mm |
DN-CABLE CUTTER – 8/200MM
| Brand Name : | De Neers |
| Type of Product : | Cable Cutter |
| Country of Origin : | India |
| Material : | Alloy Steel |
| Cutting Capacity : | 7mm Dia |
| Length : | 200 mm |
DN-WIRE STRIPPER &CUTTER ERGOMATIC-EWS06
- Hardened & Tempered
- Chrome Vanadium Steel
